Türkiye’de ikincisi düzenlenecek Olan “HLAG Türkiye” / Kadın davulcular yarışması için başvurular 12 Nisan’a kadar devam ediyor!

Türkiye'de ikincisi düzenlenecek Olan "HLAG Türkiye" / Kadın davulcular yarışması için başvurular 12 Nisan’a kadar devam ediyor!

11 yıldır Hindistan, Çin, Japonya ve Meksika gibi ülkelerde de bölgesel olarak gerçekleştirilen kadın davulcuların katılımına açık online yarışma “Hit Like A Girl” (HLAG) bu yıl ikinci kez Türkiye’de düzenlenecek. Bu seneki yarışmanın başvuruları 1 Mart 2021’de başlayacak ve 12 Nisan’a kadar devam edecek.

“Hit Like A Girl” (HLAG) Türkiye kadın davulcular yarışması, HLAG Türkiye temsilcisi Leyan Senay organizatörlüğünde her yaştan profesyonel ve amatör kadın davulcuların uluslararası platformlarda gelişimlerine katkıda bulunarak daha çok kadın müzisyeni müzik ve bateri çalmaya teşvik etmek amacıyla bu yıl ikinci kez Türkiye’de online olarak düzenlenecek. HLAG Türkiye Yarışması 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecek.

Yarışma, müzik sektörünün başarılı davulcularından Leyan Senay in katkıları ve Vater Percussion, Senkop Müzik, Turkish Cymbals, Öke Cajon, Roland V Davulları, Nouvart, Ayşe Gizem Ceyhan, Liverpool iş birliği olmak üzere çok sayıda firmanın sponsorluğu ve desteği ile düzenleniyor.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Bu seneki yarışmanın başvuruları 1 Mart 2021’de başlayacak ve 12 Nisan’a kadar devam edecek. Yarışmaya katılım koşulları ve yarışma ile ilgili tüm duyuruların @hitlikeagirltr Instagram hesabından yapılacağı aktarıldı.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında Türkiye’nin başarılı davulcularından Ferit Odman, Lale Kardeş, Aykan İlkan, Aslı Polat, Cenk Ünnü ve Monika Bulanda yer alıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI

Katılımcılar, yarışmaya kendilerinin belirledikleri, kendilerini ve yeteneklerini en iyi ifade eden bir müziğe davul performans videosu hazırlamaları gerekiyor. Başvuru videoları için belirlenen ideal süre ise 3 dakika ancak konuya yönelik herhangi bir sınırlama bulunmamakta.

KADIN DAVULCULARA KARİYER ŞANSI

Yarışmanın amacı, Türkiye’deki başarılı davulcular ile amatör ya da profesyonel olarak davul ile ilgilenen kadınları buluşturmak, kendini geliştirmek isteyen kadın davulculara uluslararası platformda kariyer şansı sunmak, enstrüman eğitimi alan ya da almak isteyen kadınların müzikal yönlerinin gelişmesini sağlamak ve müziğe teşvik etmek.  Bu yarışma, iyi düzeyde bir enstrüman çalmanın gerekliliği olan “eğitim” kavramını vurgulamak ve aynı zamanda Türkiye’deki amatör ya da profesyonel kadın davulcuları bir araya getirerek ortak bir dayanışma alanı oluşturmak ve daha fazla kadına ilham vermeyi amaçlamaktadır.

Bununla birlikte Türkiye’de önümüzdeki yıllarda ‘kadın davulcu’ yerine sadece ‘davulcu’ tabiri kullanılarak müziğin evrenselliği ve cinsiyetsizliğinin vurgulanması öngörülmektedir.

EN ÇOK KATILIMCIYA SAHİP BÖLGESEL YARIŞMA

Geçtiğimiz yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenen Hit Like A Girl (HLAG) Türkiye’ye katılım 2021 yılında tüm bölgesel yarışmalar arasında en çok katılımcıya ev sahipliği yapan yarışma oldu. Yarışmaya 63 kadın davulcu katılım sağladı. Katılımın yoğunluğundan dolayı yarışmanın hazırlık sürecinde belirlenen üç jüri üyesine bir yeni jüri üyesi eklenmiş ve Türkiye yarışması için -18 ve +18 kategorilerinde oylama gerçekleştirilmiştir.

GEÇEN YIL BİRLİKTE ÇALIŞILAN JÜRİ ÜYELERİ:

-18 kategorisinde Lale Kardeş ve Alpdoğan Türeci,

+18 kategorisinde Volkan Öktem ve Aslı Polat’tır.

2021 yılında yarışmanın ilk Zoom görüşmesine 51 kişi katılmışken 2022’de ikinci yarışma için bu sayı 244’e yükselmiştir. Gelecek yıllar için bu sayının giderek artması ve daha çok kadın davulcuya ulaşılması bekleniyor. 

Kaynak

قالب وردپرس