Safranbolu Nerede, Nasıl Gidilir? Safranbolu Gezilecek Yerler Nelerdir?

Safranbolu Nerede?

Geleneksel evleriyle ün yapmayı başarmış olan Safranbolu, Karabük’e bağlı bir ilçedir. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bu yapıya özellikle Ankara’dan kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Karabük ve Safranbolu yerleşim mesafesi de oldukça kısadır. İlçenin il merkezine olan toplam uzaklığı 8 kilometre civarındadır. Karadeniz’e olan mesafeyse 65 kilometre kadardır.

Safranbolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir beldedir. Buradan da anlaşılacağı üzere ilçe, geçmiş dönemlerde idari ve ticaret işleri açısından merkez olarak rol üstlenmiştir. Yakın zamanlarda yapılan sayıma göreyse Safranbolu’nun güncel nüfusu 60.000’i aşmış durumdadır.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin güzel bir parçası olan Safranbolu, konumu itibariyle rahat bir ulaşıma sahiptir. Bu bakımdan ilçeye; özel araçlarla, uçakla ve otobüslerle ulaşım sağlanması mümkündür. Safranbolu’ya uçakla seyahat etmek isteyenler için alternatif varış noktalarından biri Kastamonu Havalimanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burası, Safranbolu’ya yaklaşık olarak 136 kilometre uzaklıktadır. Ancak havalimanı sonrasında Safranbolu’ya düzenli sefer olmaması sebebiyle yolcuların Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanmak gibi bir seçeneği daha bulunur.

Ankara ve Safranbolu arasındaki toplam mesafe 240 kilometre kadardır. Bu mesafe göz önüne alınırsa 3 saat kadar kısa bir sürede Safranbolu’ya ulaşım sağlanabilir. Bu yolculuğun tamamlanabilmesi içinse AŞTİ’den kalkan ve Ankara-Safranbolu güzergahında hareket eden otobüslerden birini kullanmak yeterlidir.

İstanbul ve İzmir’den Safranbolu’ya yapılacak seyahatler Ankara’ya nispeten biraz daha uzun sürmektedir. İstanbul’dan yapılacak ve özel araç kullanılacak seyahatler için ortalama yolculuk süresi 4,5 saattir. İzmir için bu süre biraz daha artmakta ve 7,5 saate ulaşmaktadır. 

Safranbolu Gezilecek Yerler Nelerdir?

Safranbolu, birkaç günlük tatil kaçamağı yapmak hem doğal güzelliklere hem de tarihi gezintilere doymak için uygun bir beldedir. Meşhur Safranbolu Evleri, Tarihi Saat Kulesi, Kaymakamlar Müze Evi ve İncekaya Su Kemeri; tarihi gezintilerden hoşlananlar için en güzel önerilerdir. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Safranbolu evleri, beldenin en tanınmış sembollerinden biridir. Hatta UNESCO tarafından tescillenmiş ve miraslar listesine girmeye hak kazanmıştır. Dışarıdan bakıldığında dahi dikkat çeken bu nizami yapılar rutubete ve doğal afetlere karşı dayanıklılıklarıyla tanınırlar.

Tarihi Saat Kulesi, ülkemizin en eski saat kulesinden biridir ve kuleye giriş imkanı bulunmasıyla benzeri olan diğer yapılardan ayrılır. Bu kule 3. Selim tarafından 1700’lü yılların sonunda inşa ettirilmiştir ve 12 metre yüksekliktedir. Kaymakamlar Evi Müzesi, Türk toplumunun geçmiş yaşantısına dair pek çok detay barındıran bir mekandır. Önceleri bir kumandana aitken sonrasında kaymakamlar evi olarak kullanılmış; en sonunda da müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

İnce Su Kemeri de yine tarihsel nitelikte olan, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu kemer Safranbolu’da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Safranbolu’nun Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri 

Safranbolu, tarihi mirasıyla olduğu kadar doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmayı başaran bir beldedir. Kristal Teras ve Hıdırlık Tepesi, manzara aşıklarının kesinlikle görmesi gereken yerlerden iki tanesidir. Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan Kristal Teras, üç kanyonun kesişim noktasına kurulmuştur. Oldukça yüksek bir lokasyona sahip olan bu yapıya en fazla 30 kişi çıkabilmektedir.

Hıdırellez kutlamalarına da ev sahipliği yapan Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’da kuş bakışı manzaranın tadını çıkarmak için elverişli bir mekandır. Burada bir taraftan manzaranın tadını çıkarmak diğer taraftan da çay bahçelerinde bir çay içip nefeslenmek mümkün olmaktadır. Şehirden kaçıp doğayla huzur bulmak isteyenlere Safranbolu bünyesinde pek çok alternatif sunulur. Bunlardan biri de Yörük Köyü olarak kabul edilir. Karadeniz ikliminden izler taşıyan Yörük Köyü Safranbolu ziyaretçilerinin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

Safranbolu Kamp Alanları Nerelerdir?

Safranbolu, çadır ve karavan kampları için de saklı bir cennet olarak kabul edilir. İlçe sınırlarında huzur ve güven içerisinde kamp yapılabilecek pek çok alternatif yer alır. Sarıçiçek Yaylası, Bulak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu, Sırçalı Kanyonu ve Dipsiz Göl; kamp severler için eşsiz seçenekler arasında yer almaktadır.

Kaynak

قالب وردپرس