Perge Antik Kenti Nerede? Perge Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Perge Tarihi Ve Özellikleri…

Perge Antik Kenti Nerede?

En merak edilen konular içerisinde Perge Antik Kenti nerede olduğu geliyor. Oldukça eski döneme uzanan bu Antik Kent Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Daha detaylı bir şekilde Akdeniz Bölgesi’nin Antalya şehrindeki Aksu ilçesinde yer alır. İlçenin yaklaşık olarak birkaç kilometre uzağında bulunan kent, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak turist çekmektedir. Bu yüzden sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünya çapından her yıl yoğun şekilde insanların ziyaret ettiği önemli antik kentler arasında yer alıyor.

Perge Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Aşamalı olarak oldukça kolay bir şekilde Perge antik kentine ulaşmak mümkündür. Öncelikle Hava Yolları ya da karayolu veya denizyolu üzerinden Antalya şehrine ulaşmak gerekmektedir. Bu durum otobüslerle ya da özel araç üzerinden gerçekleşebilir. Antik kent bu bağlamda Antalya’nın 18 kilometre kadar doğusunda yer alıyor. Aksu ilçesine ulaşıldıktan sonra bölgede Perge tabelası görülebilir. Jandarmanın önündeki yolu takip etmek suretiyle tabela üzerinden yaklaşık olarak 2 kilometre kadar sonra bölgeye ulaşım sağlanabilir. Aynı şekilde geri dönüş için yine bu yol kullanılarak yeniden çıkış yapmak mümkün.

Perge Tarihi

Perge Antik Kenti roma dönemine ait Anadolu’nun önemli tarihi yerlerinden biridir. Özellikle mimarisi ile beraber heykeltıraşlığı üzerinden dönemli bir kent olduğunu dile getirmek mümkün. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Perge antik kenti’nin M.Ö. kentinin 3000 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Özellikle Helenistik Dönemi’nden Roma Dönemi’ne kadar birçok farklı eser yer almaktadır.

– Surlar
– Kuleler
– Agora
– Tiyatrolar
– Stadyum
– Çeşmeler

Bu şekilde birçok farklı ve önemli anıtsal yapılar hala bulunmaktadır. Hristiyanlık dönemi olarak bilinen M.S. 5. ve 6. yüzyıllar içerisinde ise birçok farklı kilise ön plana çıkıyor. Ancak günümüzde Perge Antik Kenti içerisindeki birçok farklı tarihi eser, Roma döneminden gelmiş olan önemli yapılardır.

Perge Antik Kenti Özellikleri

Perge Antik Kenti özellikle sosyal ve kültürel açıdan en önemli şehirler içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak milattan önce 3000 yılından bu yana önemli eserler ile ayakta olan şehir, aynı zamanda dönemin merkezi olarak da öne çıkıyor. Roma döneminde birçok önemli sanatçının bir araya geldiği şehirlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda bu Antik Kent UNESCO geçici listesinde yer alır. Bu bağlamda özellikle antik tiyatro, çeşmeler, heykeltıraş örnekleri, sütunlu caddeler, hamamlar ve bazilika gibi birçok farklı yapı ön plana çıkmaktadır. Tüm bu yönleriyle Roma İmparatorluğu’nun tarihi açıdan en önemli dönemlerinden biri olarak sayılır.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti

Tarihi açıdan bu özel ve eşsiz Antik Kenti 50 TL ücret ile giriş yapılabilir. Tabii güncellenmiş olarak 2021 yılı itibariyle fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Müze Kart sahipleri ise yılda iki kez ücretsiz olarak kente giriş yapabilir. Müzekart plus sahipleri ise sınırsız şekilde ne zaman isterler ise Antik Kente giriş yapabilmektedirler. Bu doğrultuda farklı mevsimlerde arzu edildiği vakit antik kente gelmek mümkündür. Kişi başı verilecek ücret ile beraber Perge antik kentinin her yeri sabit fiyat üzerinden ziyaret edilebilir.

Perge Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Perge antik kentini ziyaret edebilmek için yaz ve kış olarak iki farklı dönem üzerinden ulaşım sağlamak mümkün. Yaz önemi olarak 1 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 ile 19.00 saatleri arasında gerçekleşir. Kış dönemi ise 1 Ekim ile 1 Nisan arasında saat 08.00 ile 17.00 arasında giriş olanağı sağlamaktadır. Muhteşem tarihi eserleri ve hala ayakta kalan mimari yapısı ile beraber ziyaret edilecek en önemli tarihi antik kentleri arasında yer almaktadır. Belirlenmiş olan tarih ve zaman dilimleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Kaynak

قالب وردپرس