Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den izlenecek mi, nerelerden görülecek? 10 Haziran 2021

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ay tutulmasından sonra gökyüzü bu seferde farklı bir görünüme bürünecek. 2021 yılının önemli gök olaylarından biri olan güneş tutulmasının ne zaman, saat kaçta, Türkiye’den izlenip izlenemeyeceği meraklıları tarafından araştırılıyor. Milyonlarca kişinin ilgisini aynı anda gökyüzüne çeken Güneş tutulması ile dünya ender rastlanan tarihi gök olayına tanık olacak. İşte nadir doğa olaylarından biri olan Güneş tutulmasına dair detaylar..

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

2021’in en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ateş Çemberi Güneş Tutulması 10 Haziran 2021 Perşembe(bugün) günü saat 13.53‘te gerçekleşecek. Ateş Çemberi Güneş Tutulması bilim insanlarına göre en fazla 3 dakika 51 saniye sürecek. Yeryüzünün farklı noktalarında ise Ateş Çemberi Güneş tutulmasının etkisi yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecek.

TÜRKİYE’DEN İZLENECEK Mİ? GÖRÜLECEK ÜLKELER

Halkalı Güneş Tutulması, Kanada’nın kuzeyi, Grönland, Rusya’nın kuzey doğusu Parçalı Tutulma: Kuzey Amerika’nın kuzeyi, Atlas Okyanusu’nun kuzeyi, Avrupa, Orta ve Kuzey Asya’da görülecek. Yani Ateş Çemberi Güneş Tutulması, Türkiye’den izlenemeyecek.

‘ATEŞ ÇEMBERİ’ GÜNEŞ TUTULMASI NASIL OLUŞUYOR?

Yılda bir kez meydana gelen tutulma Ay’ın Dünya’dan en uzak yörüngesinde olduğu zaman gerçekleşiyor. Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.  

2021 YILI TUTULMALAR VE GÖZLENEBİLECEKLERİ KITALAR

26 Mayıs 2021 Tam Ay Tutulması (Asya, Avustralya, Pasifik Okyanusu)

10 Haziran 2021 Halkalı Güneş Tutulması (Asya, Avrupa, Kuzey Amerika)

19 Kasım 2021 Parçalı Ay Tutulması (Amerika, Avustralya)

4 Aralık 2021 Tam Güneş Tutulması (Antarktika, Güney Afrika, Atlantik Okyanusu)

Kaynak

قالب وردپرس